Oświetlenie LED

Technologia LED stała się jednym z podstawowych typów źródeł światła w przemyśle oświetleniowym, reklamowym i pokrewnych.

Źródła światła Żarówka Halogen Świetlówka LED
Żywotność (Kh) 0,75 - 2 3 - 4 8 - 10 35 - 50
Jasność (lm)        
220 25 W 18 W 6 W 3 W
420 40 W 28 W 8 W 5 W
710 60 W 43 W 13 W 7 W
940 75 W 53 W 16 W 9 W
1360

100 W

72 W

21 W

12 W

Powodem popularności technologii LED jest jej olbrzymia przewaga nad innymi technologiami w zakresie:

Żywotności świecenia – w większości przypadku producenci LED deklarują żywotność na poziomie ok 50 tys godzin pracy. To kilka razy więcej niż inne popularne źródła światła

Sprawności – światło LED „zużywa” się w sposób powolny – oznacza to że proces „gaśnięcia” jest wydłużony w czasie, przez długi okres niezauważalny dla użytkowania.

Efektywności świetlnej – czyli jaka część dostarczanej energii elektrycznej zamieniana jest na światło. Efektywność świetlana LED jest blisko 8 razy większa niż tradycyjnych żarówek. Jest to też technologie w której najmniejsza część energii zamieniana jest na energię cieplną.

W przypadku wyboru źródła światła należy zwrócić uwagę na:

  1. Jasność – wyrażoną lumenami. W chwili obecnej nowoczesne LED są w stanie osiągać janość ponad 100 lumenów z 1W energii. I większa jasność z 1 wata tym bardziej ekonomiczne jest źródło światła.
  2. Temperatura barwy białej. Oprócz specyficznych projektów wymagających zastosowaniach kolorowych diod LED , znakomita większość rynku opiera się na LED emitujących światło białe. Dany odcień barwy białej określa się temperaturą barwy wyrażoną w stopnia Kelwina. Niska wartość określa barwę ciepłą, z odcieniem żółtawym (temp< 3 300 K). Wartość temperatury ok 4500K wyraża barwę białą neutralną. W przypadku wartości temperatury ponad 6000-7000K i więcej mówimy o barwie zimnej z odcieniem niebieskawym. Dobór odpowiedniej barwy jest KLUCZOWY i zależy od miejsca, preferencji a nawet oczekiwań dotyczących efektu na ludzi.
  3. CRI (Color Rendering Index) to standardowy pomiar zdolności źródła do ujawniania kolorów obiektów w porównaniu do naturalnego źródła światła. Nazywany także potocznie wskaźnikiem oddawania barw. Wysoki współczynnik CRI oznacza że barwy sa bardziej realistyczne. Producenci lamp twierdzą, że minimalny wskaźnik CRI powinien wynosić powyżej 80, aby oddawanie barw otoczenia można było uznać za dobre. Zdjęcie poniżej pokazuje na górze źródło światła o CRI<80 a poniżej źródło o CRI >90.

 

W ofercie Tuplex produkty LED oferowane są przede wszystkim do branży:

- oświetleniowej – panele, plafony, naświetlacze, przemysłowe oprawy świetlne (typu High Bay)

- reklamowe – moduły, taśmy elastyczne, listwy wraz z osprzętem (głównie zasilacze)