PLEXI (płyty akrylowe)


Plexi, pleksa, plexiglas, czy po prostu szkło organiczne — to wiele nazw (w tym potocznych i żargonowych) określających znane i powszechnie stosowane tworzywo sztuczne, tj. polimetakrylan metylu (z ang. PMMA). Ten przezroczysty materiał najczęściej występuje w postaci płyt wylewanych i ekstrudowanych, a niezależnie od sposobu jego produkcji wyróżnia się wieloma pożądanymi właściwościami.

Zalety plexi

Pleksa cechuje się dużą przezroczystością w zakresie światła widzialnego, względnie niską temperaturą depolimeryzacji ułatwiającą przeprowadzenie procesu recyklingu, a także łatwością obróbki. Płyty plexiglas, oferowane w postaci płyt UV, odporne są również na działanie promieniowania ultrafioletowego, co minimalizuje ryzyko wystąpienia procesu żółknięcia materiału. W przypadku zastosowań zewnętrznych kluczową cechą jest wysoka odporność pleksy na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Szerokie zastosowanie szkła organicznego

Dzięki ww. zaletom plexiglas znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle oraz codziennym życiu. To właśnie z tego tworzywa wykonywane są m.in. szkła kontaktowe, różnego rodzaju osłony i wizjery oraz elementy maszyn i urządzeń, a nawet okna do samolotów, statków i pojazdów. Płyta plexiglas stosowana jest również w konstrukcjach zadaszeń i świetlików. Pleksę można znaleźć nawet w rozwiązaniach audio-wideo i informatycznych, m.in. w światłowodach. Dzięki możliwości barwienia, plexiglas oferowany jest w różnych kolorach, przez chętnie wykorzystywany jest np. do produkcji ekspozytorów, kasetonów reklamowych, produkcji stojaków oraz elementów wyposażenia wnętrz i stoisk targowych.