Świetliki dachowe i naświetla – jaki materiał wybrać?

Zgodnie z założeniami projektantów i zleceniodawców łączą walory estetyczne z bezpieczeństwem i trwałością użytkowania. Pozostają odporne na warunki atmosferyczne i ożywiają wnętrza przenikającym światłem słonecznym, co przyczynia się do poprawy komfortu życia. To tylko kilka atutów i najważniejszych cech wyróżniających świetliki dachowe i naświetla.

  • Świetliki dachowe i naświetla pomagają zapewnić właściwą ilość światła we wnętrzach, co pozwala ograniczyć ilość zużywanej energii i równocześnie uatrakcyjnia wystrój wnętrza oraz architekturę budynków.
  • Wykonane z poliwęglanu komorowego łączą doskonałe właściwości wytrzymałościowe z bardzo dobrą przepuszczalnością światła, znakomitą udarnością i dobrą izolacją termiczną.
  • Dzięki możliwości zastosowania różnego rodzaju płyt – bezbarwna, opal oraz dymiony brąz – inwestor lub projektant ma wpływ na przepuszczalność światła, np. w celu ograniczenia nagrzewania się pomieszczenia.
  • Płyty z poliwęglanu komorowego mają bardzo dobre właściwości w zakresie odporności na ogień, co zwiększa bezpieczeństwo ich wykorzystywania.

Świetliki dachowe i naświetla to miejsca na dachu, gdzie montuje się konstrukcje wykorzystujące transparentne materiały ułatwiające doświetlenie wnętrza pomieszczenia. Czasami rozwiązanie to pełni rolę pomocniczą w stosunku do innych źródeł naturalnego światła, m.in. w pomieszczeniach ze zbyt małą liczbą okien, w niektórych przypadkach, jak np. nad klatką schodową, może to być jedyny sposób na doświetlenie wnętrza. W nowo budowanych lub modernizowanych obiektach świetliki dachowe zapewniając właściwą ilość światła pozwalają oszczędzać energię, a przy tym uatrakcyjniają architekturę budynku.

Wykorzystanie świetlików i naświetli wiąże się z licznymi zaletami. Konstrukcje te są bezpieczne, trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Nie bez znaczenia są również walory estetyczne, będące m.in. pochodną różnorodności wymiarów i kształtów, co pozwala zapewnić we wnętrzach niepowtarzalną atmosferę i wyższy komfort życia.

Zalety świetlików i naświetli z poliwęglanu kanalikowego

Aby świetliki i naświetla cechowały się niezbędną wytrzymałością, zazwyczaj wykonywane są z lekkich a zarazem trwałych profili aluminiowych. Wypełnienie z reguły stanowi poliwęglan (PC) kanalikowy, który na tle innych transparentnych tworzyw sztucznych wyróżnia się szeregiem zalet. Materiał ten cechują:

  • znakomite właściwości udarności w szerokim zakresie temperatur (od -40° C do +120° C), w tym po długotrwałym wystawieniu na warunki zewnętrzne (w przypadku świetlików i naświetli stosuje się wyłącznie płyty z filtrem UV);
  • doskonałe właściwości wytrzymałościowe nawet przy skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych, takich jak gradobicie, silny wiatr, gromadzący się śnieg i lód;
  • bardzo dobra przepuszczalność światła sięgająca nawet 83 proc. przy jednoczesnej redukcji nasłonecznienia, co ogranicza nagrzewanie się pomieszczenia (w przypadku płyt ze specjalną powłoką, np. Solar Control);
  • dobra izolacja termiczna;
  • szeroka paleta grubości i struktur płyt poliwęglanowych.

Płyta poliwęglanowa bezbarwna, opal czy dymiony brąz?

Do produkcji świetlików przeważnie wykorzystuje się jeden z trzech rodzajów płyt z poliwęglanu kanalikowego: bezbarwne, opal lub dymiony brąz. Pierwszy rodzaj sprawdza się tam, gdzie zależy nam na najlepszej możliwej przepuszczalności światła. Trzeba oczywiście pamiętać, że w tym przypadku nie możemy liczyć na duże ograniczenie nagrzewania się pomieszczeń. Pozostałe dwa rodzaje płyt PC są przepuszczają mniej światła, ale równocześnie w większym stopniu chronią wnętrze budynku przed wzrostem temperatury. Dobrym i skutecznym rozwiązaniem są specjalne płyty, które odbijają światło słoneczne, a dokładnie pochłaniają spektrum światła, które powoduje wzrost nasłonecznienia. W ten sposób można połączyć pozornie dwie wykluczające się cechy – możliwość utrzymania wysokiej przepuszczalności światła przy jednoczesnym ograniczeniu nasłonecznienia, a tym samym zbytniego nagrzewania się pomieszczeń.

Warto w tym miejscu wspomnieć o najnowszych rozwiązaniach. Obecnie producenci wprowadzają na rynek coraz cieplejsze struktury, które zapobiegają utracie ciepła w okresie zimowym oraz zbytniemu nagrzewaniu latem. Są to struktury wielokomorowe i różnią się między sobą liczbą komór oraz rozmieszczeniem wewnętrznych ścian. Ścianki mogą przebiegać równolegle do płaszczyzny płyty lub ukośnie – jest to tzw. struktura X, gwarantująca większą sztywność.

 

Warto w tym miejscu wspomnieć o najnowszych rozwiązaniach. Obecnie producenci wprowadzają na rynek coraz cieplejsze struktury, które zapobiegają utracie ciepła w okresie zimowym oraz zbytniemu nagrzewaniu latem. Są to struktury wielokomorowe i różnią się między sobą liczbą komór oraz rozmieszczeniem wewnętrznych ścian. Ścianki mogą przebiegać równolegle do płaszczyzny płyty lub ukośnie – jest to tzw. struktura X, gwarantująca większą sztywność.

Decydując się na montaż świetlików trzeba pamiętać o tym, że ich szerokość powinna korelować ze standardową długością płyt poliwęglanowych, tj. 6 i 7 m. Pozwoli to na ograniczenie kosztów poprzez zminimalizowanie ilości odpadów. Innym rozwiązaniem jest zamówienie płyt o specjalnej długości, co jednak wiąże się z pewną minimalną ilością towaru, jaki trzeba kupić od konkretnego dostawcy, a także wydłużonym terminem realizacji zamówienia i jego wyższym kosztem zakupu.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe płyt z poliwęglanu

Niezwykle ważnym aspektem w przypadku materiałów wykorzystywanych do wykonywania świetlików i naświetli, podobnie zresztą jak w przypadku większości konstrukcji w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Kwestie palności materiałów ograniczone są normami, przy czym w Polsce stosowany jest parametr określany kiedyś w badaniach ITB, mówiący o nierozprzestrzenianiu ognia (NRO). Parametr ten jest często wymieniany w projektach nowo powstających obiektów, chociaż obecnie obowiązują Euroklasy, czyli klasyfikacja reakcji na ogień. Euroklasa wyrobu określa, w jakim stopniu wyrób przyczynia się do rozwoju pożaru, tj. jak szybko się pali i ile energii wytwarza podczas spalania).

Poliwęglan w ofercie Tuplex

W ofercie firmy Tuplex znajduje się cała gama tworzyw i akcesoriów, pozwalających wykonać niemal dowolnego rodzaju świetliki dachowe i naświetla.

Nasz dział handlowy oraz doradcy techniczni pomagają klientom znaleźć optymalny materiał, który w maksymalnym stopniu spełni ich oczekiwania. Aby uzyskać pomoc w doborze tworzywa, wystarczy skontaktować się z dowolnym spośród 18 oddziałów firmy Tuplex rozlokowanych w całej Polsce, w których wykwalifikowani i doświadczeni doradcy odpowiedzą na wszelkie pytania i zaproponują najlepsze rozwiązanie lub wygodnie zamówić wybrane produkty on-line.