Zalety i zastosowanie podświetlenia LED

Materiały oświetleniowe wykorzystujące technologię LED mają szerokie zastosowanie w reklamie, ale nie tylko. Doskonale też sprawdzają się w aranżacji wnętrz, budownictwie, motoryzacji oraz systemach wystawienniczych. Za wynalazcę technologii LED uznaje się Nicka Holonyaka Jr., który w latach 60. ubiegłego wieku opracował pierwsze diody emitujące promieniowanie o czerwonej barwie. Dzięki prowadzonym badaniom z czasem uzyskano również inne kolory. Źródło światła oparte jest na diodach elektroluminescencyjnych, które w porównaniu do tradycyjnych źródeł (żarowych) zapewniają zdecydowanie dłuższą żywotność oraz wydajność, szerszy zakres napięć roboczych, znacznie mniejszą ilość wydzielanego ciepła oraz możliwość uzyskania dowolnego koloru świecenia (ciekawym rozwiązaniem są produkty z zastosowaniem diod RGB mogącym praktycznie dowolnie zmieniać barwę światła).

Podstawowe typy materiałów stosowanych w LED

 • arsenek glinowo-galowy (AlGaAs) – LED emituje światło barwy czerwonej i promieniowanie podczerwone
 • fosforek glinowo-galowy (AlGaP) – LED emituje światło barwy zielonej
 • glino-galo fosforek indu (AlGaInP) – LED emituje światło barwy pomarańczowoczerwonej, pomarańczowej, żółtej i zielonej
 • fosforo-arsenek galu (GaAsP) – LED emituje światło barwy czerwonej, pomarańczowoczerwonej, pomarańczowej i żółtej
 • fosforek galu (GaP) – LED emituje światło barwy czerwonej, żółtej i zielonej
 • azotek galu (GaN) – LED emituje światło barwy zielonej, czysto zielonej (lub szmaragdowej) oraz niebieskiej
 • azotek indowo-galowy (InGaN) – LED emituje promieniowanie w bliskim nadfiolecie, światło barwy niebiesko-zielonej i niebieskiej
 • selenek cynku (ZnSe) – LED emituje światło barwy niebieskiej
 • diament (C) – LED emituje promieniowanie nadfioletowe
 • azotek glinu (AlN), azotek glinowo-galowy (AlGaN) – LED emituje promieniowanie w zakresie bliskiego nadfioletu

Zalety zastosowania oświetlenia LED

Niewątpliwym atutem podświetlenia LED jest oszczędność energii oraz uzyskanie 100-procentowej sprawności świecenia praktycznie natychmiast po włączeniu naszego źródła światła. Ponadto cykl włączania i wyłączania nie ma wpływu na żywotność. Istotnym jest też fakt, iż oświetlenie LED nie emituje szkodliwego dla ludzkiego wzroku i skóry promieniowania ultrafioletowego.

Zastosowanie podświetleń LED

 • Reklama świetlna (taśmy LED, moduły LED)
 • Kasetony
 • Litery przestrzenne podświetlane
 • Pylony
 • Szyldy i tablice

W każdym z powyższych przypadków zastosowanie pasków lub modułów LED umożliwia równomierne oświetlenie całego elementu bez jasnych i ciemnych plam. Niewątpliwym plusem jest też wodoodporność oraz niska temperatura pracy.

Aranżacja wnętrz (głównie taśmy LED)

W powierzchni mieszkalnej bądź biurowej podświetlenie LED może być zastosowane w bardzo wielu warunkach: od sufitów, szafek i schowków, aż po sprzęt RTV. Dzięki różnorodności barw światła jesteśmy w stanie spersonalizować każdy element oraz pomieszczenie.

Budownictwo (naświetlacze)

Podświetlenie LED coraz częściej odgrywa ogromną rolę także w szeroko pojętym budownictwie. Dzięki energooszczędności idącej w parze z wysoką wydajnością stanowi ono główne źródło oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego. Panele wewnętrzne z czujnikiem ruchu zapewniają optymalizację kosztów, m.in. w przypadku naświetlaczy zewnętrznych, co pozwala na oświetlanie budynków oraz terenów przyległych nawet przez całą noc.

Motoryzacja

W związku z aktualnymi przepisami Unii Europejskiej reflektory LED montowane są w każdym nowym aucie. Analiza kosztowa pokazała, że zastosowanie tej technologii pozwala zmniejszyć zużycie energii z 110 W do zaledwie 14 W. To efekt dużo większej efektywności energetycznej, która przekłada się na ograniczenie zużycia paliwa, czyniąc technologię LED przyjazną środowisku.

Barwa oświetlenia LED wynosi 6000 K i znacząco przewyższa standard żarówek halogenowych oraz lamp ksenonowych. Dzięki takim parametrom moduły emitują jasne, białe światło, co sprawia, że nasz samochód jest dobrze widoczny przez innych użytkowników w pełnym słońcu, jak i podczas złych warunków pogodowych.

Nie sposób wymienić wszystkich branż z zastosowaniem oświetlenia LED. Jednak pewnym jest, że technologia ta wyznaczyła nowe trendy w otaczającym nas środowisku.