• Strona główna
  • Kompozyt reklamowy Tubond i spienione PCW wsparciem polskiego sukcesu

Kompozyt reklamowy Tubond i spienione PCW wsparciem polskiego sukcesu

Kompozyt reklamowy i spienione PCW to materiały, które pozwalają tworzyć projekty dotychczas trudne do wykonania lub wymagające zastosowania tradycyjnych, ale obarczonych wieloma wadami rozwiązań. Dowodem jest nagroda dla opracowanej przez studentów Politechniki Poznańskiej lokomotywy, szeroko wykorzystującej właśnie nasze panele kompozytowe Tubond i spienione PCW.

Tubond, dystrybuuowane przez firmę Tuplex aluminiowe płyty kompozytowe z wypełnieniem polietylenowym, to nowoczesne tworzywo, które rozwiązuje wiele problemów wcześniej wykorzystywanych materiałów, np. stali. Tubond wyróżnia wiele cech korzystnych z punktu widzenia użytkownika, m.in. idealnie gładka powierzchnia, wysoka sztywność przy niewielkiej wadze, łatwość obróbki mechanicznej, możliwość gięcia płyt i wykonywania perforacji, a także wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Płyty wykonywane z tego materiału dostępne są w trzech grubościach (2 mm, 3 mm i 4 mm) i standardowo w czterech rozmiarach (1500 x 3050 mm, 1500 x 4050 mm, 2000 x 3050 mm, 2000 x 4050 mm, inne rozmiary dostępne na zamówienie) - wszystkie wykończone w dowolnym kolorze z palety RAL, NCS lub Pantone i w wersji matowej, z połyskiem lub szczotkowanej.

Wszystkie te zalety sprawiają, że Tubond chętnie wykorzystywany jest m.in. do produkcji szyldów i tablic informacyjnych, kasetonów, pylonów reklamowych, ścianek działowych, a nawet jako podstawowy materiał podczas budowania stoisk targowych i wystawienniczych. Tak szerokie zastosowanie jest efektem obróbki, której można poddawać ten nowoczesny kompozyt. Mowa tu nie tylko o obróbce płaskiej, lecz także "trójwymiarowej", takiej jak spawanie, nitowanie, przykręcanie, zaginanie, gięcie, wiercenie, walcowanie, frezowanie, itp. To m.in. dlatego Tubond został wykorzystany przez studentów Politechniki Poznańskiej, którzy w ramach projektu PUTrain zbudowali lokomotywę w skali 1:5,5 i zaprezentowali ją na prestiżowym konkursie Railway Challenge w Wielkiej Brytanii. Uhonorowany wieloma nagrodami, pojazd wyposażony jest w wózki wykonane właśnie z Tubondu, co było możliwe dzięki doskonałemu stosunkowi wagi do sztywności charakteryzującemu ten materiał.

W uzyskaniu niewielkiej wagi w porównaniu z klasycznymi rozwiązaniami pomogło również szerokie wykorzystanie innego tworzywa dystrybuowanego przez firmę Tuplex - spienionego PCW (polichlorek winylu). Jednocześnie sztywne i lekkie, idealnie nadają się do wykonywania dużych płaskich powierzchni. W przypadku lokomotywy z tego materiału zostało przygotowane poszycie nadwozia. Spienione PCW, podobnie jak Tubond, dostępny jest w kilku, a na zamówienie także w dodatkowych wersjach kolorystycznych i cechuje się m.in. gładką powierzchnią. Spienione PCW jest wykorzystywane w branży reklamowej jako podłoże do druku, wyklejania, produkcji stojaków i prezenterów, a także w wielu innych branżach, gdzie wymagane są materiały łatwe w obróbce, lekkie i jednocześnie odporne na uszkodzenia mechaniczne.