10 największych mitów na temat plastiku

Żyjemy w czasach, w których niemal codziennie spotykamy się z szeroko zakrojonymi działaniami dotyczącymi ekologii. Równie często mamy jednak do czynienia także z tzw. „eko-propagandą”.

Nie mając łatwo dostępnych i rzetelnych informacji - trudno ocenić, czy nośne hasła odnoszące się do tworzyw sztucznych i ich niekorzystnego wpływu na środowisko są prawdą czy mitem.

Aby móc udzielić rzetelnej odpowiedzi – musimy najpierw uporządkować wiedzę dotyczącą rozsądnego i świadomego korzystania z tworzyw sztucznych (nazywanych potocznie plastikami), a przede wszystkim wyjaśnić kwestię szeroko komunikowanej szkodliwości tych tworzyw.

Wszelkie rozważania na temat plastiku i jego wpływu na środowisko warto zacząć od potwierdzenia dwóch kluczowych faktów:

1. nasze codzienne życie jest niemal nierozerwalnie związane z tworzywami sztucznymi, potocznie nazywanymi „plastikiem”,
2. same tworzywa sztuczne nie są tak groźne i niebezpieczne, jak jest to często przedstawiane.

 

Szczególnie istotne z punktu widzenia ochrony środowiska są zastosowania jednorazowe. Torebki foliowe, butelki, pudełka, itp. rzeczywiście mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne, a z powodzeniem można zastąpić je naturalnymi odpowiednikami.

Ale jest także ogromna ilość bardzo ważnych zastosowań, przede wszystkim tych ratujących życie, gdzie ze względu na bezpieczeństwo, nie ma żadnej alternatywy dla tworzyw sztucznych.

Poniżej rozwiewamy 10 największych mitów na temat tworzyw sztucznych, funkcjonujących powszechnie w naszej świadomości.

  • Obraz zwiastuna
  • 1/10
    Nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia

    Tworzywa sztuczne (potocznie zwane plastikami) są zgodne z najbardziej rygorystycznymi przepisami prawa i regulacjami na poziomie międzynarodowym, europejskim i krajowym. Jest to materiał poddawany najbardziej restrykcyjnej kontroli bezpieczeństwa na świecie.

  • 2/10
    Zabezpieczają żywność i zapobiegają jej marnowaniu

    Opakowania z tworzyw sztucznych pozwalają nam przewozić i przechowywać jedzenie przy zachowaniu wyższego poziomu bezpieczeństwa, wygody i w możliwie jak najlepszych warunkach.

    Pomagają one również ograniczyć marnowanie żywności.

    W krajach rozwijających się marnuje się 40% żywności. W Europie, dzięki wykorzystaniu odpowiednich opakowań, jest jedynie 3%.

  • Obraz zwiastuna
  • Obraz zwiastuna
  • 3/10
    Tworzywa, które chronią życie

    Zaawansowane technologie chirurgiczne, wspomaganie rozwoju narządów, materiały higieniczne jednorazowego użytku, materiały do oddawania krwi i wiele, wiele innych zależą właśnie od tworzyw sztucznych.

    Tworzywa sztuczne odgrywają fundamentalną rolę w systemach bezpieczeństwa w domach i budynkach, technologiach przeciwpożarowych czy pasywnych systemach bezpieczeństwa w samochodach, zmniejszając prawdopodobieństwo odniesienia śmiertelnych obrażeń o 20%.

  • 4/10
    Są bardzo wytrzymałe

    60 proc. produktów wykonanych z plastiku ma trwałość sięgającą od 5 do 50 lat, a nawet dłużej, jak w przypadku niektórych zastosowań budowlanych.

    Dzięki trwałości plastików możemy zaoszczędzić wiele zasobów. Na przykład, plastikowa izolacja w domu pozwala zaoszczędzić 250 razy więcej energii niż potrzeba do wyprodukowania tworzywa.

  • Obraz zwiastuna
  • Obraz zwiastuna
  • 5/10
    Nie zmniejszają rezerw ropy naftowej

    Produkcja tworzyw sztucznych pochłania zaledwie 4-6% europejskiego zużycia ropy i gazu.

    Ponad 87% wydobywanej ropy naftowej wykorzystywane jest jako paliwo do transportu i ogrzewania.

  • 6/10
    Redukują zużycie wody i energii oraz emisję CO2


    W sektorze rolniczym zastosowanie plastiku w mikronawadnianiu oznacza oszczędność wody sięgającą nawet 60% w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

    W sektorze transportowym niewielka waga plastikowych komponentów redukuje zużycie paliwa o nawet 20%, jednocześnie ograniczając emisję dwutlenku węgla.

  • Obraz zwiastuna
  • Obraz zwiastuna
  • 7/10
    Zakazanie ich używania nie jest rozwiązaniem

    Zakazanie tworzyw sztucznych i poświęcenie wszystkich ich zalet oraz korzyści, jakie przynoszą społeczeństwu, nie jest realistycznym ani skutecznym rozwiązaniem problemu odpadów środowiskowych.

    Rozwiązaniem jest zwiększanie świadomości, zbiórka i recykling. Aby w pełni wykorzystać te zalety, musimy maksymalnie ograniczyć wyrzucanie wszelkich produktów, nie tylko z tworzyw sztucznych, do środowiska.

  • 8/10
    Kluczowe jest odpowiedzialne zachowanie

    80% śmieci znajdujących się w morzu pochodzi z lądu.

    To dlatego np. 96% Hiszpanów uważa, że najskuteczniejszymi sposobami walki ze śmieciami są kampanie edukacyjne i uświadamiające, a także zwiększenie liczby pojemników do recyklingu oraz częstotliwości ich opróżniania.

  • Obraz zwiastuna
  • Obraz zwiastuna
  • 9/10
    Tworzywa sztuczne jednorazowego użytku są niezbędne

    Wartość tworzyw sztucznych wykracza poza okres ich użytkowania, ponieważ mogą zostać poddane procesowi recyklingu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, można wykorzystać je do wytwarzania alternatywnej energii odnawialnej.

    Co więcej, tworzywa sztuczne do jednorazowego użytku spełniają nasze podstawowe potrzeby i są niezbędne dla higieny, bezpieczeństwa i konserwacji żywności.

  • 10/10
    Redukowanie, wielokrotne używanie oraz recykling są obowiązkiem każdego

    Tworzywa sztuczne są materiałami, które można poddać procesowi recyklingu, dzięki czemu wspierają gospodarkę o obiegu zamkniętym.

    Aby można było poddać je recyklingowi i ponownie użyć ważne jest, abyśmy wszyscy nauczyli się odpowiednio je segregować i nie pozostawiać ich w środowisku naturalnym.

  • Obraz zwiastuna