10 największych mitów na temat plastiku

Żyjemy w czasach, w których niemal codziennie spotykamy się z szeroko zakrojonymi działaniami dotyczącymi ekologii. Równie często mamy jednak do czynienia także z tzw. „eko-propagandą”.

Nie mając łatwo dostępnych i rzetelnych informacji - trudno ocenić, czy nośne hasła odnoszące się do tworzyw sztucznych i ich niekorzystnego wpływu na środowisko są prawdą czy mitem.

Aby móc udzielić rzetelnej odpowiedzi – musimy najpierw uporządkować wiedzę dotyczącą rozsądnego i świadomego korzystania z tworzyw sztucznych (nazywanych potocznie plastikami), a przede wszystkim wyjaśnić kwestię szeroko komunikowanej szkodliwości tych tworzyw.

Wszelkie rozważania na temat plastiku i jego wpływu na środowisko warto zacząć od potwierdzenia dwóch kluczowych faktów:

1. nasze codzienne życie jest niemal nierozerwalnie związane z tworzywami sztucznymi, potocznie nazywanymi „plastikiem”,
2. same tworzywa sztuczne nie są tak groźne i niebezpieczne, jak jest to często przedstawiane.

 

Szczególnie istotne z punktu widzenia ochrony środowiska są zastosowania jednorazowe. Torebki foliowe, butelki, pudełka, itp. rzeczywiście mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne, a z powodzeniem można zastąpić je naturalnymi odpowiednikami.

Ale jest także ogromna ilość bardzo ważnych zastosowań, przede wszystkim tych ratujących życie, gdzie ze względu na bezpieczeństwo, nie ma żadnej alternatywy dla tworzyw sztucznych.

Poniżej rozwiewamy 10 największych mitów na temat tworzyw sztucznych, funkcjonujących powszechnie w naszej świadomości.